SINGLE. Len jedno slovo. Presne, ako aj jeho význam. Jeden. Samotný. Už trošku obsažnejšia je definícia „muž alebo žena bez partnerky či partnera“. Stále vám tento popis spôsobuje nevoľnosť? Odložte kapesníky, milé dámy, pretože ako tvrdí jedna z najstarších a tým pádom aj z najskúsenejších žijúcich Sloveniek: Žijem tak dlho preto, lebo nemám na krku chlapa, ktorý by ma rozčuľoval.

Z denníka slobodnej ženy

Dlhé týždne som uvažovala o tom, ako sa vám prihovárať. Nájsť spôsob, ako vám povedať, kto som a pritom sa nestratiť v spleti blogov a článkov, ktoré sú každý deň pumpované do virtuálneho priestoru. Až napokon mi napadol koncept, ktorým chcem osloviť dievčatá, slečny, ženy, dámy, aj tie najskúsenejšie z nás, ktoré sú single. Boli single, alebo sú opäť single. Nebude to len o vzťahoch. Nebude to o plači, či zúfaní si. Bude to o jednej z vás. Žene, ktorá žije svoj single život. Prostredníctvom práce spoznáva inšpiratívnych ľudí s fascinujúcimi životnými príbehmi. A aj keď je to veľakrát ťažké, snaží sa plniť si svoje sny, ktoré sa v kolotoči práce, termínov, stúpajúcich nárokov a povinností niekedy strácajú v preklade.

SOM SINGLE je akýmsi protipólom pre koncept, ktorý na Slovensku uchvátil ženy každého veku. Kristína Tormová (Farkašová) a jej umné, vtipné a zo života spracované epizódy či dokonca knihy s názvom „Som mama“ presne vystihujú svet mamičiek. Pre mňa ste superženy. Bez príkras a s úctou snímam z hlavy pomyselný klobúk. Mám okolo seba plno úžasných mám. Slobodných. Vydatých. Žijúcich v partnerstve či pýšiace sa zásnubným prsteňom. Bez ohľadu na status ste SUPERwomen. Koniec. Bodka. Ideme ďalej…

Kde sme zostali my?

Táto otázka mi napadla pri ceste autom k mojej nechtárke. Existuje nespočetné množstvo kníh, blogov, webov, seriálov či dokonca filmov, ktoré zachytávajú život mamičiek. Taktiež charity či podpora (aspoň teda predvolebné sľuby) sa zameriavajú prevažne na mamičky a rodiny. Ale čo my? Pýtam sa a vkladám ruku do UV lampy. Kde zostali pracujúce single ženy, ktoré každý deň vstávajú a tvrdo makajú, pretože sa o seba musia postarať samy. Nemajú partnera, ktorý by ich v prípade choroby či finančnej krízy podržal. Banku a jej „výhodné“ úroky samozrejme nepočítam… Kde je nadácia či fond, ktoré pomáhajú single dievčatám, ženám či dámam? Podnikateľkám? Živnostníčkam?

Občas mám pocit, akoby nás spoločnosť vnímala ako menejcenné. Nemyslím tým z pohľadu zamestnania, ale statusu. Nemáte sa o koho starať, tak prečo chcete pomoc či podporu? Však ste single. Nemáte inú úlohu, len starať sa samy o seba. Možno ale preto potrebujú single ženy dvakrát toľko pozornosti. Pretože nemajú partnera. Potrebujú sa oprieť o rodinu, kamošky a možno aj o spoločnosť, ktorá by sa mala prestať tváriť, že keby sa mala rozhodnúť, tak obličku dá radšej NEsingle žene, pretože za ňou by aspoň niekto smútil. Kde sme teda zostali my?

Who am I?

Dobrovoľne single. Aj vy ste počuli to hromadné odpľutie starých ľudí uznávajúcich tradičné hodnoty? Áno, presne to som. Okrem toho som aj dcéra perfektnej SUPER maminy. Sestra takmer dokonalej staršej sestry. Mama dvojročného psa. Áno, šibnutá psia mamina dvojročného Aronka 😀 Denne dostane asi milión pusiniek, občas okuliare, aby v lete nežmúril a niekedy vyhubované, keď ma ide uštekať do bezvedomia. Všetky tieto veci sú však iba okrajové, aj keď pre mňa životne dôležité…

Kto však SKUTOČNE som? Spisovateľka, redaktorka, copywriterka, kreatívny manažér a veľa iných pracovných definícií. Iba jedna ma však dokonale vystihuje. Žena / spisovateľka. Žijem slovom. Éra YouTubu ma akosi minula. Som generácia, ktorá cez tento silný komunikačný kanál pozerá prevažne trailery a počúva hudbu. Áno, v dnešnej dobe násťročných som skoro taká stará ako Singlsaurus… Tridsaťročná žena, plná snov a ambícií. Že ste sa spoznali? Vrelo vás vítam…

Najlepším dňom tvojho života je ten, kedy sa rozhodneš, že tvoj život je iba tvoj. Nemáš sa prečo ospravedlňovať, ani zdôvodňovať to, čo robíš. Nik nemá právo ťa obviňovať z niečoho, čo sa ho netýka a čomu nerozumie. To je deň, kedy sa tvoj život naozaj začína.

Životom single ženy sa občas kráča ťažko. Preto potrebujeme parádne topánky, aby sa nám išlo ľahšie 😉 Je to život hľadania a keď máte to šťastie, tak aj nájdenia seba samej. Pretože ruku na srdce, milé dámy, vo vzťahu sa žiadna z nás dokonale nespozná. Až keď sme single, zistíme, kto sme. Čo chceme a čo potrebujeme, aby sme boli šťastné.

Do ktorej kolónky patríte vy?

View Results

Loading ... Loading ...

Where are you?

Aj váš „Pán Božský“ sa niekde zabudol? Kde si? Pýta sa denne asi miliarda žien. Mňa táto otázka napadne asi raz do roka. Nežartujem. Som typ, ktorý je presvedčený, že hľadanie nepomáha. Buď sa objaví, alebo prežijem život ako single lady. S každým rokom som stále viac presvedčená, že chlap, ktorý by ma dokázal uchopiť, nie nemám 200 kíl :-D, sa ešte nenarodil. S obľubou som hypotézou, že mi možno moja tehotná kamoška porodí manžela, strašila nastávajúce mamičky. Aj keď som príjemný spoločník, tak ruku na srdce, starú raketu nechce žiadna z nás za nevestu.

A tak žijem svoj single život najlepšie, ako viem. Slobodná, introvertne extrovertná spisovateľka, plná emócií, žijúca v predstavách, avšak stojaca nohami pevne na zemi. Milujúca život. Obdivujúca silné ženy, ktoré menia svet. Podporujúca ženy, ktoré sa snažia presadiť. Túžiaca po „Pánovi Božskom“, ale súčasne vďačná za slobodu, ktorú mi môj single život prináša.

This is WHO I AM and this is MY STORY…

Aký je ten váš príbeh? Napíšte mi ho do komentára pod tento článok alebo na info@ladiescrow.com

XoXo,

Monika

from

 

2 komentáre

  1. Tvoj štýl písania je úžasný. Síce tento článok ma úplne nevystihuje keďže som dobrovoľne nesingle 😀 Mala som ale samozrejme obdobia, kedy som bola single a všetky tie pocity aj problémy okolia dôverne poznám. Má to určite niečo do seba. Treba brať všetky fázy svojho života a snažiť sa z nich vyťažiť to najlepšie a byť šťastná. Pozdravujem :*

    • Ďakujem krásne za slová chvály, ktoré mi dodávajú inšpiráciu a chuť tvoriť ďalej 🙂 Dúfam, že aj ďalšie články ťa rovnako zaujmú a už teraz sa teším na ďalší komentár 🙂 Úplne s tebou súhlasím, každé obdobie v našich životoch je jedinečné / unikátne a má svoje nezameniteľné čaro. Najdôležitejšie je, aby sme v každej životnej fáze dosiahli zmysel života = šťastie. XoXo, Monika from Ladies Crow :-*

Write A Comment

Pin It