VYLIEČME SPOLU NEZÁUJEM! Len máloktorá kampaň ma tak zasiahla, ako tá pre Ligu za duševné zdravie. Smutnú pravdu, ktorú nám partneri kampane šplechli do tváre, sme však potrebovali počuť. Potrebovali sme vidieť nekompromisné čísla, ktoré naháňajú strach a zúfalo kričia po záujme… 

Téma duševného zdravia ma začala intenzívnejšie zaujímať už pred pár rokmi. Niekoľko ľudí v mojom okolí sa mi v priebehu rokov zverilo so svojimi démonmi, s ktorými bojujú. Na prvý pohľad by ste ich nerozoznali od tzv. duševne zdravých ľudí. Sú plní elánu, pracovití, zodpovední, na stretnutiach majú úsmev na perách. Keď potrebujete, nezištne vám ponúknu svoju pomoc či radu. Jednoducho ľudia, o ktorých sa môžete oprieť. Práve preto ma tak prekvapilo, keď som zistila, že by to malo byť naopak. Oni by sa mali opierať o nás. Pomocou terapií, liekov, vyvinutím takmer nadľudského úsilia a tvrdou prácou sa naučili žiť a plnohodnotne fungovať v našej spoločnosti. Vždy však viem, keď prídu zlé obdobia. Odpoja sa od sveta, prerušia kontakt. Uzavrú sa do seba alebo na druhej strane vyletia do výšin, do ktorých ich tzv. duševne zdravý človek nedokáže nasledovať. Našťastie sa im doteraz vždy podarilo vrátiť späť. Za čo som nesmierne vďačná. Práve vďaka nim som sa naučila vnímať duševné choroby intenzívnejšie ako tie fyzické, ktoré sú na prvý pohľad vidieť.

Čo sa nás netýka, nás nezaujíma

V priebehu rokov som aj ja sama pocítila úzkostné či panické stavy, ktoré ma paralyzovali v bežnom živote. Neistota a strach ma sprevádzajú aj teraz, ale vďaka rodine a zmenou myslenia sa ich snažím prekonať, a démonov, ktorí ma občas mátajú, zahnať tam, odkiaľ prišli. Je pozoruhodné, že podobnými stavmi (slabšími či silnejšími) si prešiel takmer každý jeden z nás a aj napriek tomu je téma duševného zdravia stále akosi tabu, pritom sa priamo či nepriamo dotýka každej Slovenky či Slováka.

Viem, že ma rodina podrží, keď budem padať, a to mi dodáva silu.

Vzkriesená

Pri písaní mojich kníh pravidelne prežívam celú škálu pocitov. Od šťastia až po hlboký smútok, ktorý spôsobí, že som pri posledných vetách jednotlivých kapitol neschopná pokračovať ďalej, pretože mi slzy v očiach úplne rozostria pohľad. Jednu z mojich hlavných hrdiniek v pripravovanej knihe som neľútostne hodila do vôd depresie a nechala ju topiť. Aj keď ide o fantasy príbeh, chcela som, aby čitatelia aj tohto žánru spozorneli a vnímali túto chorobu vážnejšie ako len zlú náladu, ktorú máme občas každý. Depresia vás môže zabiť. Zlá nálada nanajvýš spôsobí, že sa ofučaný posadíte do kresla a mračíte na okolitý svet, ktorý vám tak veľmi ublížil.

Depresia. To slovo má len tri slabiky. Osem písmen. Avšak skrýva celú škálu hrôz a nástrah. A najhoršie na tom je, že ma nikdy celkom neopustí…MONIKA VRANKOVÁ (kniha Vzkriesená)

Vyliečme sa spolu, aspoň z nezáujmu

Naša krátkozrakosť spôsobila, že pred mnohými rokmi zanikla linka dôvery, ktorá pomáhala zachraňovať životy. Práve túto bezútešnú situáciu sa pokúša zmeniť kampaň Vyliečme nezáujem. Obnovenie linky dôvery je totiž životne dôležité. Doslova. Predstavte si, že váš blízky dostane infarkt a vytočí číslo 112. Avšak namiesto hlasu, ktorý sa mu ozve a privolá pomoc, počuje len hluchý tón. Ten totiž už dlhé roky počujú ľudia, ktorých taktiež delí od smrti možno len pár okamihov, keď ich sila choroby premôže a donúti spáchať samovraždu. Predstavte si, že ide o vašu mamu, brata, otca, kamaráta, partnera či priateľku. Či len o suseda, ktorého dobre nepoznáte, pretože ste si v kolotoči každodenných povinností nenašli čas. Nezavolali by ste mu pomoc? Presne 30 minút hovoru na linku dôvery zabezpečíte každému z nich, ak prispejete sumou 5 eur na vyliecmenezaujem.sk.

Verím, že spolu dokážeme veci zmeniť a zabezpečiť sebe aj iným lepšiu budúcnosť. (Nie, nekandidujem ;-))

XoXo,

Monika

from

Write A Comment

Pin It