KLIN. Malá obec nachádzajúca sa na severe našej domoviny. Na prvý pohľad nenápadné mestečko, ktoré si žije svojím pokojným tempom. Na rozdiel od iných miest však ukrýva raritu v podobe najvyššej sochy Ježiša Krista na Slovensku. Celkovo sa na celej planéte nachádzajú iba tri takéto sochy. V slávnom Rio de Janeiru, v portugalskom Lisabone a napokon u nás, v Rio de Klin.

You cannot believe in God until you believe in yourself.SWAMI VIVEKANANDA

Viera je niečo, čo neodmysliteľne patrí k našim životom. Nemyslíme tým len vieru v Boha, Budhu či v iné náboženstvo. Potrebujeme ju, aby sme nielen prežívali, ale aj skutočne žili. Verili v seba, v ľudí, vo svet, ktorý sa snaží byť lepším. Vieru jednoducho potrebujeme k spokojnému životu. Bez nej sme stratení, pesimistickí a aj slnkom zaliate dni, ktoré nás teraz obklopujú, nám bez viery pripadajú akési pochmúrnejšie. Preto verte. My vo vás veríme, a to je skvelý začiatok, nemyslíte? 🙂

Oravské Rio de Janeiro

Presne tak sme mali v *Trip liste* označenú našu budúcu destináciu. Aj keď je Slovensko pomerne malé, 3 a pol hodiny dlhá cesta tam a späť zapríčinila, že sme ju pár mesiacov odkladali. Napokon osud v podobe našej pracovnej cesty v neďalekom Liptovskom Mikuláši zapríčinil, že sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným.

Tam, na vrchole kopca stála ona. Socha, ktorá vás jednoducho dostane. Či už veríte v Boha alebo nie, mali by ste absolvovať túto cestu. Zaparkujte auto dole na parkovisku. Nebuďte leniví a vyšliapte si ten strmý kopec až hore. Nás neodradili ani letné lúče, ktoré nás miestami potrápili.

Socha Ježiša Krista rozprestiera svoje ochranné ruky nad dedinou Klin. Jej nohy spočívajú na kopci Grapa už dlhých 10 rokov. Je vysoká 9,5 metra, rozpätie rúk má 7 metrov a váži neuveriteľných 23 ton. Autorom tohto umeleckého skvostu je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak.

Stojí to naozaj za to! Ten mier a pokoj, ktorý vás zaplaví, je neopísateľný. Svet akosi prirodzene stíchne, ľudia sú odrazu lepší. Žiadne nahnevané tváre, žiaden stres či každodenný zhon. Keď dosiahnete vrchol kopca, akoby ste prekročili pomyselnú čiaru, ktorá oddeľuje zvyšok sveta od tohto miesta.

Ako povedal profesor Robert Langdon, ktorého v ikonickom filme Anjeli a démoni stvárnil Tom Hanks: „Viera je veľký dar, ktorého sa mi žiaľ nedostalo.“

Nádherná oravská príroda len podčiarkuje celkový dojem raja na zemi.

Ľudia sú v Rio de Klin akosi podvedome lepší, odrazu chcú pomáhať a viac veriť. V seba. V ľudí. V dobro. Ešte aj teraz, keď si na ten pocit spomenieme sa nám automaticky na perách objaví úsmev. A tak to má byť. Presne k takémuto účelu by mali pútnické miesta slúžiť. Robiť nás lepšími. Vytvoriť na zemi kúsok neba.

XoXo,

Write A Comment

Pin It